Edukacinė pamoka netradicinėje erdvėje

dscf8563 Kiekvienais mokslo metais rugsėjo mėnesį mūsų keliai nusidriekia į Vilnių. Mes   vykstame į edukacines pamokas netradicinėse erdvėse. Elektroniniame dienyne radę kvietimą apsilankyti Lietuvos centriniame valstybės archyve ilgai nedelsėme. Rugsėjo 23 dieną su 6 ir 8 klasės mokiniais išsiruošėme į edukacinę pamoką „XX a. I pusės Lietuvos poetai ir rašytojai“.  Lietuvos centrinis valstybės archyvas – tai Lietuvos valstybinė įstaiga Vilniuje, O. Milašiaus g. 21, sauganti 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos, 1940–1990 m. Lietuvoje buvusių okupacinių institucijų, įstaigų ir organizacijų rašytinius dokumentus bei vaizdo ir garso dokumentus nuo XIX a. šeštojo dešimtmečio iki šių dienų. Lietuvos centrinis valstybės archyvas kaupia, saugo, restauruoja, kopijuoja dokumentus, kurių saugoma apie 3 milijonus.      Edukacinės pamokos metu gidas pristatė archyve saugomus rašytinius dokumentus apie Lietuvos prezidentus, rašytojus, kitas iškilias asmenybes, demonstravo filmą. Mes matėme, kaip restauruojamos senos knygos, rašytiniai dokumentai. Visi stebėjomės storiausia 1440 puslapių metrikų knyga. Mūsų gimnazijos ugdytiniai įgijo naujų žinių, jiems buvo suteikta galimybė ir saviraiškai – teko atlikti praktines užduotis.

Besisvečiuodami centriniame valstybės archyve negalėjome neužsukti ir į naujai duris atvėrusią parodą – „Lietuvos bibliotekų istorija archyviniuose dokumentuose“. Paroda yra dalis Bibliotekų metams minėti skirtų renginių, kuriais siekiama akcentuoti bibliotekų reikšmę visuomenei, atsigręžti į jų istoriją, brėžti ateities perspektyvas. Parodoje eksponuojami Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomi rašytiniai dokumentai ir nuotraukos, atspindinčios Lietuvos bibliotekų darbą, taip pat dokumentai, žymintys bibliotekų veiklą Lietuvos okupacijų metais

Archyve taip pat susipažinome su restauratoriaus ir archyvaro profesijomis, savo akimis pamatėme kaip restauruojami seni dokumentai, kuriems popierius siunčiamas iš Japonijos, o klijus verda patys darbuotojai.

Edukacinė pamoka „XX a. I pusės Lietuvos poetai ir rašytojai“ primins visiems apie naujai įgytą patirtį, apipintą geros nuotaikos ir smagių prisiminimų. Su Vilniumi atsisveikinome neilgam, nes planuojame dar vieną edukacinę pamoką Lietuvių kalbos institute.

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos mokytoja