Ekskursija į Tado Ivanausko zoologijos muziejų

Birželio 7 dieną Paluknio ,,Medeinos“ gimnazijos 5-8 klasių mokiniai su mokytojomis Rūta Gustiene, Danuta Pansevič ir Liudmila Maksimec aplankėTado Ivanausko zoologijos muziejų Kaune.

Tado Ivanausko zoologijos muziejus yra vienintelis toks Baltijos šalyse. Pirmuosius gyvūnų pavyzdžius parengė dar Tado Ivanausko tėvas. Iki šiol tebesaugomus eksponatus, datuojamus 1860 m., Tadas Ivanauskas į Lietuvą atsivežė iš savo gimtinės – Lebiotkos dvaro, buvusio etninėse lietuvių žemėse, o dabar-Baltarusijos teritorijoje, Lydos apskrityje. Anuomet dvaruose buvo madinga kolekcionuoti medžioklės trofėjus ir augalus. Pasak gidės, kai Lebiotką užėmė bolševikai, Tadas Ivanauskas kartu su žmona Honorata kolekciją susikrovė į vežimą ir išvyko kurti lietuviškos mokyklos Pietryčių Lietuvoje, Musteikoje. Šį kraštą okupavus lenkams Ivanauskai ir jų kolekciją atsidūrė Kaune. Čia Tado Ivanausko iniaciatyva buvo atidaryta Gamtos tyrimų stotis, kurios pagrindu tapo eksponatai iš Baltarusijos.

Dabar muziejaus rinkinyje daugiau nei 175 tūkstančiai eksponatų iš viso pasaulio. Tai iškamšos, skeletai, šlapi preparatai, kailiai, odelės, anatominiai preparatai.

Mokiniai sužinojo, kad naujų eksponatų gamyba užsiima septyni specialistai – taksidermistai. Lietuvoje šių specialistų nerengia nei viena mokykla, o ir visame pasaulyje tokių mokyklų yra labai mažai. Tadas Ivanauskas šios profesijos paslapčių išmokė savo laborantus, o šie vėliau sukauptą patirtį perdavė kitiems. Šis darbas reikalauja plataus spektro žinių- chemijos, anatomijos, techninių dalykų išmanymo, meninių gabumų.

Laisvės alėjoje įsikūrusio muziejaus eksponatai yra išdėstyti per penkis aukštus, mokiniams pirmiausia buvo parodyti bestuburiai, o ekskursijos pabaigoje- žinduolių eksponatai. Labiausiai mokiniams patiko tigro, liūto, žirafos ir stručio iškamšos. Prie jų mokiniams buvo leista nusifotografuoti. Padėkoję ekskursijos gidei, kupini žinių grįžome namo.

Už galimybę nemokamai apsilankyti Tado Ivanausko zoologijos muziejuje Kaune dėkojame ūkininkui Vladyslovui Kravčun.

 Liudmila Maksimec, lietuvių kalbos mokytoja.