Titulinis

Kad neskriaustume ir nebūtume skriaudžiamos

6-11 kl. mergaitės 2013-01-16 susirinko į Olweus patyčių prevencijos programos instruktorės psichologės Jurgitos Večerskienės paskaitą  „Patyčios. Smurtas. Krizių valdymas“ (lektorę ir paskaitos temą pristatė mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vitalija Dovydėnienė, Olweus programos diegimo mokykloje koordinatorė). Renginio metu buvo nagrinėjami klausimai: kas yra patyčios? kokios yra patyčių priežastys? kodėl vaikai dažniausiai tyčiojasi?

Paskaita padėjo mums geriau suprasti, kaip jaučiasi ir stengiasi apsisaugoti žmogus, iš kurio tyčiojamasi. Dažniausiai tokiems žmonėms tiesiog trūksta paprastos žmogiškos meilės, šilumos bei atvirumo šeimoje, tad tie, kurie tyčiojasi iš silpnesnių, nepajėgiančių apsiginti, klysta. Mes turėtume padėti tiems, iš kurių tyčiojamasi, ar bent jau nepritarti patyčioms.  Juk ne veltui sakoma, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo – gali ateiti diena, kai patyčias patiriančio žmogaus kantrybės taurė persipildys ir įvyks „sprogimas“. Esame girdėję, kad dėl patyčių baimę patiriantys žmonės kartais būna stipresni už tuos, kurie tyčiojasi.

Mes, žmonės, esame skirtingi, kiekvienas turime privalumų ir trūkumų, kiekvieno gyvenime būna nuopuolių ir pakilimų. Ir neturėtume vieni kitų už tai teisti.

Sužinojome, kad Olweus programą sukūrė  norvegų profesorius Dan Olweus, ir ši programa pasaulyje pripažinta kaip efektyvi patyčių mažinimo programa. Iš 35 šalių, kuriose buvo atlikti tyrimai, Lietuvoje patyčių daugiausia. Beje, mergaitės tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse tyčiojasi ne ką mažiau nei berniukai.

Peržiūrėjome keletą filmukų,  kuriuose vaizduojamos patyčios ir aiškinama, kaip galima būtų to išvengti. Kartais tereikia vienintelio žmogaus, kuris nepritartų patyčioms, ir jos sustotų. Mes galime pasipriešinti patyčioms! Ir mes tai žinom. Tik ar mes to norim?

Paskaitai baigiantis atlikome psichologinę mankštą. Užsimerkėme, atsipalaidavome ir prisiminėme, kaip praėjo mūsų diena. Apmąstėme, kokių nemalonių įvykių ar savybių norėtume atsikratyti – tiesiog išmesti iš savo dienos. Tai užrašėme lapeliuose. Tų nemalonių norimų atsikratyti dalykų buvo nemažai: blogi įpročiai, baimė, pavydas, nepasitikėjimas savimi, tinginystė, uždarumas, gėdos jausmas, tuščiažodžiavimas...

Renginys buvo įdomus ir naudingas – stengėmės suvokti skriaudžiančio ir patyčias patiriančio žmogaus psichologiją, įgyti krizinės situacijos valdymo patirties. Juk svarbu yra gerbti kiekvieną žmogų, o tyčiojasi tas, kuris pats bijo tapti patyčių auka.

 

                                                                         Gintarė Kilaitė ir Jovita Mackevič, 10 kl.

                                                                        Paluknio „Medeinos“ vidurinė mokykla

Vitalijos Dovydėnienės nuotraukose:

0668 – psichologė Jurgita paskaitos metu;

0666 – mergaitės susidomėjo informacija;