Titulinis

Pradinių klasių aplinkosauginis projektas ,,Rūšiuok – aplinką tausok“ ir

dieninė vasaros stovykla ,,Lašeliukai“

Atliekų rūšiavimas – vienas reikšmingiausių ir aktualiausių šiandienos iššūkių valstybei, joje egzistuojančioms bendruomenėms bei patiems žmonėms. Nors atliekų rūšiavimo svarba ir jos samprata palengva „skinasi“ kelią Lietuvoje, tačiau žmonių mąstymas apie juos supančią aplinką ir jos saugojimo svarbą keičiasi ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Todėl labai svarbu aplinkosauginio mąstymo pradėti mokyti mokykloje nuo pat pradinių klasių.

Stengdamiesi padėti Paluknio bendruomenei suprasti šiukšlių rūšiavimo reikšmę, Paluknio  ,,Medeinos” vidurinės mokyklos pradinių klasių mokiniai ir mokytojai  nusprendė padėti Paluknio gyventojams įsijungti į atliekų rūšiavimo veiklą. Pradinių klasių mokytojų L.Samosionokienės ir A.Kuchanauskienės iniciatyva dar pavasarį buvo pradėtas įgyvendinti aplinkosauginis projektas ,,Rūšiuok – aplinką tausok“. Pasaulio pažinimo pamokų metu vaikai domėjosi, kodėl ir kaip reikia rūšiuoti, stebėjosi Ramiajame vandenyne plaukiojančia šiukšlių sala, kurios dydis gali būti kaip Prancūzijos, ,,paragavo“ rūgštaus lietaus. Tik tuomet vaikai suprato, kad ir jie turi prisiimti atsakomybę už žmogaus veiklos padarinius, pradėdami nuo savęs , savo šeimos. Dar balandžio mėn. mokiniai pradėjo domėtis atliekų rūšiavimo taisyklėmis, rinko medžiagą informaciniam lankstinukui, kūrė planą, kaip visa tai įgyvendinti. Pagalbos ieškoti nusprendėme su aplinkosauga susijusiose įmonėse ir kreipėmės į jas dėl paramos.

Prisidėti prie vieno iš Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane numatytų atliekų perdirbimo skatinimo būdų – rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietoje, sudaryti vaikams sąlygas turiningai leisti laisvalaikį gamtoje, prisiimant atsakomybę už žmogaus veiklos padarinius (ypač šiukšlinimą),  mokyti rūšiuoti atliekas, ugdyti ir lavinti bendruomenės sąmoningumą ir gebėjimus įgyvendinti aplinkosauginius sprendimus, motyvuoti Paluknio bendruomenę kasdieniame gyvenime aktyviai įsijungti į aplinkosauginę veiklą, o bendruomenės ir mokyklos vaikams sukurti švarią ekologinę zoną, kuri taptų aplinkos saugojimo pavyzdžiu kaimo bendruomenei, sutiko Trakų rajono savivaldybė, VšĮ ,,Grunto valymo technologijos“, UAB ,,Komunalinių įmonių kombinatas“, UAB ,,EMP recycling“, Trakų rajono Paluknio ,,Medeinos“ vidurinė mokykla.

Turiningai praleisti pirmąsias vasaros  dienas ( birželio 3-7 d.) ir praktiškai pritaikyti įgytas žinias panoro beveik visi Paluknio ,,Medeinos“ vidurinės mokyklos pradinukai. Į dieninę vasaros stovyklą ,,Lašeliukai“, kuri buvo finansuojama Trakų savivaldybės socializacijos  bei  socialinės paramos ir sveikatos apsaugos projekto lėšomis, kasdien susirinkdavo 38-40 mokinukų.

Pamatę, koks didžiulis užkonservuotas  šiukšlių kalnas stūkso buvusio Paluknio sąvartyno vietoje, mokiniai noriai kasdien rinkdavo ir rūšiuodavo atliekas mokyklos teritorijoje, kaimo pakelėse ir upelio Luknos pakrantėse, nes buvo tinkamai ,,apsiginklavę  UAB ,,Komunalinių įmonių kombinato“ padovanotomis pirštinėmis, spalvotais specialiai rūšiavimui skirtais  maišais ir atliekų rūšiavimui skirtomis šiukšliadėžėmis, pastatytomis mokyklos patalpose. Praktiškai išmokę priskirti tinkamą atlieką kiekvienai šiukšliadėžei, ištyrinėję iš kokių medžiagų sudarytos atliekos, išmokę perskaityti pakuočių sutartinius ženklus,   tinkamai jas sulankstydami ir išvalydami, jie buvo pasirengę  mokyti kitus.

Stovyklos metu mokiniai išplatino  320 vnt. lankstinukų, kuriuose detaliai surašė savo žinias, ir kartu su  atliekų rūšiavimui skirtais maišais Paluknio ir aplinkinių kaimų įmonėms bei  gyventojams, pradėjo savo švietėjišką kelionę. Žmonės nuoširdžiai priėmė mažųjų pastangas ir didžioji jų dalis pažadėjo aktyviau rūšiuoti atliekas.

Sužinoti, kur toliau keliauja atliekos, stovyklautojai buvo pakviesti apsilankyti UAB ,,EMP recycling“ įmonėje, kurioje perdirbamos elektros ir elektronikos atliekos. Iš ten mokiniai parsivežė ne tik neišdildomų įspūdžių, bet ir smulkios elektros ir elektroninės įrangos konteinerį, kurį kaip dėlionę surinko patys.  Jau kitą dieną saujos baterijų, džiovintuvų, senų telefonų smagiai krito į jį.

Tik susitvarkę aplinką ir apsilankę Botanikos sode, mokiniai pajuto, kad geriausiai ilsėtis yra toje vietoje, kurią tu pats susikuri. Stovyklos uždarymo metu  vykusio piešinių ir darbelių iš atliekų konkurso metu  jie leido sau pasvajoti apie nerealios žaidimų ir ekologiškos atliekų rūšiavimo zonos vietas, kuriose tilptų ir biologiškai skaidžių atliekų komposto dėžės, rūšiavimo šiukšliadėžės, o jų niekada neterštų nedraugiškas aplinkai elgesys.  Atliekų konkurso laimėtojas ,, Robotas sargas “ iki rudens liko saugoti mokykloje rūšiavimo šiukšliadėžių ir elektroninių atliekų konteinerio bei  pažadėjo jų  vaikų  svajones įgyvendinti iki rudens ( VšĮ ,,Grunto valymo technologijos“ paramos dėka).

Nuoširdžiai dėkojame visiems rėmėjams už finansines paramas, pradinio ugdymo mokytojoms L.Samosionokienei,  A.Kuchanauskienei.  E.Jakštienei, L.Ganevičienei už atsakingą ir kūrybišką mokinių vasaros užimtumą, mokyklos vadovui V.Gustui, pavaduotojui ūkio reikalams  A.Jokniui , vairuotojui ir valytojoms už bendradarbiavimą pirmojoje aplinkosauginėje dieninėje vasaros stovykloje „Lašeliukai“.

Aušra Kuchanauskienė, Laima Samosionokienė, Trakų rajono Paluknio ,,Medeinos“ vid. m-klos pradinių klasių mokytojos

Išvyka prie užkonservuoto Paluknio sąvartyno

Išvyka į elektronikos atliekų perdirbimo įmonę " UAB ,,EMP recycling“

Išvyka į Vilniaus Botanikos sodą