Titulinis

„Rebus” teatro viešnagė mūsų mokykloje

Gegužės 23 dieną mūsų mokykloje vyko popietė, skirta poetui Pauliui Širviui. Popietę organizavo  gerų idėjų nestokojantys vienuoliktokai. Popietės dalyviai turėjo galimybę išgirsti patrauklia forma pateikiamus poeto biografinius faktus, eilėraščių posmus, pasiklausyti įrašų, kuriuose pats poetas deklamuoja savo kurtus eilėraščius. Visi įdėmiai klausėsi dainų, sukurtų poeto eilėraščių motyvais.

Po popietės mokiniai stebėjo ,,Rebus” teatro spektaklį „Velnioniškai vienas”, kuris atskleidė keletą lietuvių poeto Pauliaus Širvio gyvenimo momentų. P.Širvio poezija yra ypač melodinga, skambi ir, be abejo, prasminga. Pagrindinis aktorius J. Buziliauskas deklamuodamas  poeto eilėraščius  pasakojo vienišo žmogaus gyvenimo istoriją.

Veiksmas prasideda bare, į kurį užsuka liūdnokas Pauliaus Širvio eilėraščių motyvais sukurtas personažas. Šis personažas dažnai keičiasi, keičiasi jo nuotaika: matome jį linksmą, guvų, norintį bendrauti, besidžiaugiantį gyvenimu, išgyvenantį meilės jausmą, bet tuoj pat matome pasipiktinusį, sarkastišką ir ironišką, nusivylusį, nes nėra kam išklausyti sudėtingos ir painios gyvenimo istorijos, o tiek daug norima išsakyti, išpasakoti, išdainuoti.

Spektaklio personažo istorija sujaudina tik baro padavėją, kuri kartais abejinga lankytojui, kartais švelni ir paklusni paliepimų vykdytoja, bet vis dažniau žiūrovas gali pastebėti, kad padavėja žvelgia kupinu užuojautos su pagarba sumišusiu žvilgsniu į šį keistą baro lankytoją.

Spektaklio metu buvo perskaityta ir sudainuota nemaža dalis poeto kūrybos. „Buvo obelys ružavos, ružavos“, „Aš nevertas švelnių tavo žodžių“, „Gėlės nuskintos, gėlės pamintos, gėlių ir meilės viena lemtis“. Poezijos skaitymas buvo labai širviškas, „nesušukuotas“. Dažniausiai poeto eiles skaito vilkintys kostiumus ir kaklaraiščius ryšintys aktoriai, o čia viskas buvo kitaip. Aktorius J. Buziliauskas atėjo sulytas, šlapiais plaukais.

Šį spektaklį galima pavadinti monospektakliu, nes tai iš tikrųjų  vienos sielos poetiškas monologas, meistriškai atskleistas atkuriant  poeto Pauliaus  Širvio  gyvenimo akimirkas.

Mokiniams  spektaklis patiko. Aktorius J. Buziliauskas pasidžiaugė žiūrovų  nuoširdumu. Mūsų mokyklos mokiniai taip pat džiaugėsi  puikia galimybe susipažinti su P.Širvio kūryba.

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos mokytoja