„Medeinos“ mokykloje - tarptautinė stovykla

Titulinis

Lietuvių etninės kultūros draugija 2012 m. rugpjūčio 1-5 d. Paluknyje surengė IX tarptautinę tradicinių šokių, muzikavimo ir amatų vasaros stovyklą,  kurios iniciatorius ir organizatorius - Vilniaus  tradicinių šokių klubas su vadove Dalia Urbanavičiene (tradicinių šokių tyrinėtoja ir propaguotoja, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docente). Tikslas – propaguoti tradicinius šokius ir kitus etninės kultūros elementus kaip žmogaus gyvenimo būdą. Organizuojant stovyklą talkino VU folkloro ansamblio „Ratilio“ ir VDU folkloro ansamblio „Linago“ nariai. Atvyko tradicinių šokių gerbėjai ne tik iš įvairių Lietuvos miestų - Vilniaus, Kauno, Varėnos, Ukmergės, Utenos, bet ir iš užsienio.

Stovykloje, įsikūrusioje Paluknio „Medeinos“ vidurinėje mokykloje ir teritorijoje aplink ją, vyko kelių lygių šokių mokymai pagal skirtingas tradicinių šokių rūšis. Skirtingų tautų – lietuvių, latvių, baltarusių, lenkų - šokių mokė Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos tradicinių šokių klubų atstovai. Taip pat buvo skaitomos paskaitos apie tradicinius šokius, vyko video demonstracijos, mokomasi tradicinio dainavimo, grojimo būbinu (būgneliu), griežti armonika, skambinti kanklėmis, pūsti ragais, dūdmaišiu.

Kaip sakė Dalia Urbanavičienė, pirmoji stovykla, kurioje buvo tik šokama, 2004 m. vyko Labanoro girioje, tačiau ilgainiui renginys „aplipo“ tradiciniais amatais - juostų pynimu, šiaudinių sodų rišimu, drožyba, juodosios keramikos dirbinių ir žalvario papuošalų gaminimu, medžiagų dažymu batikos technika, verbų rišimu. Ir dalyvių vis daugėja – šįmet per 260. Kaimyninių šalių Latvijos ir Baltarusijos atstovai kartu stovyklauja nuo pat pradžių – 2004 m., o Lenkijos (kapela Mazowiecka) – pirmąkart. Stovyklautojams amžiaus – ne riba: jauniausi – tik pradėję vaikščioti, o vyriausiems – apie 80 metų.

Vakarais vykdavo tradicinių šokių vakaronės, kurių metu dalyviai pasitikrindavo mokymuose įgytas žinias ir įgūdžius, ketvirtadienį – dar ir stovyklos dalyvių „Talentų vakaras“.

Kadangi stovyklos šūkis „Alkoholis – mums ne brolis, o žolė – ne sesuo“, joje veiklos rado ir abiejų Paluknio vidurinių mokyklų mokiniai: pradinukai A. Širvinskaja, P. Mušinskaitė, E. Daukševič, S. Maksimec, S. Joknys, R. Choščijev vijo juostas, liejo žvakes, gamino papuošalus, vyresnieji – R. Fedotovas, E. Jadelo, V. Kitavičiūtė, J. Jančevskij, D. Rizgelis, S. Maksimec ir kt. – mokėsi ir šokti, ir dainuoti, ir bendrauti. Dalis palukniečių tiesiog stebėjo stovyklos gyvenimą – buvo įdomu, nes toks renginys Paluknyje vyko pirmą kartą, o „Medeinos“ vidurinės mokyklos direktorius Vytautas Gustas šeimininkiškai sutiko, globojo ir išlydėjo svečius.

Vitalija Dovydėnienė ir Liudmila Maksimec