Pažintis su rašytoja

rasyt2Gruodžio 12 dieną į gimnaziją atvyko rašytoja Renata Šerelytė, lydima projekto „Integruotos literatūros pamokos Rytų Lietuvoje“ vadovo kultūrininko Juozo Žitkausko. Rašytojos viešnagė – jau trečiasis projekto renginys. 2015 m. lapkričio 10 d. su mūsų gimnazijos mokiniais ir mokytojais bendravo poetas Dainius Gintalas, 2016 m. kovo 15-ąją – prozininkas Vytautas Račickas. Malonus sutapimas, jog 2016-ieji paskelbti Bibliotekų ir Vietos bendruomenių metais, tuo siekiant paskatinti dialogą tarp mokinių bei kūrėjų, tad minėtas projektas – dar viena galimybė plėsti mokinių literatūrinį akiratį, skatinti skaitymo kultūrą, prisidėti prie lietuvių literatūros populiarinimo.Pirmoji renginio dalis – integruota literatūros pamoka „Išmaniosios technologijos ir stebuklai” aštuntokams. Pamoką vedė Renata Šerelytė. Rašytoja papasakojo, kokia buvo jos kūrybinio kelio pradžia, kuomet ji, dar visai vaikas, sukūrė satyrinį eilėraštį apie kaimynės išlepintą katiną, tuo užsitraukdama kaimynės nemalonę.

Pamokoje nebuvo kada nuobodžiauti – mokiniams kilo nemažai klausimų, išgirsta daug istorijų iš asmeninio rašytojos gyvenimo. Mokiniai domėjosi, kas autorę įkvėpė pradėti rašyti knygas, kiek laiko užtrunka parašyti knygą, ar rašytoja rašo ranka, ar naudojasi kompiuteriu, ar svajoja iliustruoti savo knygą, kokį adresatą mieliau renkasi – vaikus ar suaugusius, ar neatsibosta rašyti knygų. Smalsūs paaugliai domėjosi, kokia Renata Šerelytė buvo vaikystėje, ką ji skaitė, kurios pamokos jai patiko, o kurios ne, kuo svajojo tapti užaugusi, ką veikdavo laisvalaikiu. Beliko tik žavėtis kūrėjos kantrybe ir nuoširdžiais atsakymais. Aštuntokai sužinojo, kad rašytoja, kaip ir jie, vaikystėje krėtė šunybes, kad smagiausia pamoka – ta, kuri neįvykdavo, kad ji žiūri tuos pačius filmus, kaip ir jie.

Antroji renginio dalis – rašytojos susitikimas su visais 5-8 klasių mokiniais bei mokytojais. Vykęs pokalbis-diskusija pratęsė integruotoje pamokoje gvildentus klausimus, padėjo suvokti, kad Renata Šerelytė nuo mažens tvirtai žinojo, kad taps rašytoja, ir to kryptingai siekė.

Susitikimas neprailgo. Renginio dalyvius viešnia netiesiogiai skatino kiek kitaip žvelgti į tai, kas vyksta aplink. Galbūt reikėtų būti pastabesniems, daugiau bendrauti, atviriau ir šviesiau į viską žiūrėti, kaip tai daro Renata Šerelytė. Rašytoja sužadino klausytojų norą pažinti ir džiaugtis mažais dalykais, jos išsakytos mintys daugelį privertė nusišypsoti.

Renginio pabaigoje ne vienas įsigijo rašytojos knygų, paprašė autorės pasirašyti. Asmenines dalies mokinių ir mokytojų bibliotekas papildys Renatos Šerelytės eilėraščių knygelė vaikams „Sraige, nerūkyk“, novelių knyga (kartu su Laura Sintija Černiauskaite) „Hepi fjūčer“, romanas „Vardas tamsoje“, kiti kūriniai. Auditorija domėjosi ir greitai knygynuose pasirodysiančiu naujausiu rašytojos kūriniu – romanu „Žvaigždžių medžiaga“, kuriame pateikta šiuolaikiška istorija apie paauglius, beglobius, betėvius ir vienišus vaikus, be paliovos ieškančius meilės ir savo vietos po saule.

Tikėtina, jog pamoka ir susitikimas paskatins mokinius dažniau užsukti į biblioteką. Galbūt kažkuriam pažintis su Renata Šerelyte taps įkvėpimu ar padrąsinimu imtis rašymo.

Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Daukševičienė ir  direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vitalija Dovydėnienė