Tradicinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitė gimnazijoje

Lapkričio 12–18 d.  Lietuvoje vyko dvidešimt antroji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitės metu vaikai, paaugliai ir suaugusieji susipažino su literatūros herojais. Savaitės ašimi tapo metų temai ,,Šiaurės herojai“ skirtos knygos. Paluknio „Medeinos“ gimnazijoje ši savaitė tapo tradicinė, jos metu organizuota nemažai renginių, kurie paskatino mokinius domėtis Šiaurės šalių  papročiais, kultūra ir literatūra.

Lapkričio 12 dieną vyko skaitymas balsu vaikams „Auštant“. Devintą valandą ryto pradinių klasių   mokinius aplankė įvairių personažų  kostiumais pasipuošusios III G klasės mokinės Justina Lėliūtė, Aurelija Civilkaitė, Erika Stankevič ir Silvija Valiangaitė. Jos žvakių šviesoje skaitė ištraukas iš švedų autorių Eliaso ir Agnes Vahlundų kūrinio Superherojų vadovas“. Mažieji klausytojai labai džiaugėsi, kad galėjo susipažinti su Lisa, iš kurios mokykloje tyčiojasi berniukai. Vieną dieną nuo užgauliotojų pasislėpusi bibliotekoje mergaitė atranda magišką knygą, kuri viską pakeičia. Ši knyga tampa mergaitės virsmo į nesustabdomą superheroję ,,Raudonoji kaukė“ pradžia. Pamokos pabaigoje mokiniai gamino įvairias superherojų kaukes. Po pamokų šia istorija labai susidomėjusios mergaitės apsilankė gimnazijos bibliotekoje norėdamos paskaityti kūrinio tęsinį. Nuotaikingus  kostiumus susikurti, organizuoti ir vesti inscenizuotą užsiėmimą mergaitėms padėjo technologijų mokytoja Vida Lapėnienė.

Lapkričio 14-ąją anglų kalbos mokytoja Natalija Mikulskienė vedė integruotą pamoką 5 klasėje pagal švedų rašytojos A. Lindgren kūrinį ,,Pepė Ilgakojinė“. Pamokos metu mokiniai turėjo iš anglų kalbos  į švedų kalbą išversti posakius iš skaityto kūrinio ištraukų ir užrašyti juos ant iliustruotų skirtukų, o paskui  bibliotekoje esančiame stende surengė nuotaikingą skirtukų parodėlę. Beje, bibliotekos vedėja Vida Lapėnienė taip pat parengė informatyvią parodą ,,Šiaurės šalių rašytojai-vaikams“.

Lapkričio 15 dieną lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Liudmila Maksimec vedė integruotas  pamokas 5-6 klasėse. Mokytoja naudodama įvairias vaizdines priemones papasakojo mokiniams apie Norvegiją bei šios šalies rašytoją Simoną Strangerį ir pristatė jo kūrinį ,,Tie, kurių nėra“. Vėliau mokinai skaitė kūrinio ištraukas, kur pasakojama apie mergaitę Emiliją, netikėtai atsidūrusią situacijoje, kurioje išmėginamos jos nuostatos apie tai, kas teisinga ir kas ne. Kaip pasielgti, kai dokumentų neturintis pabėgėlis staiga pabeldžia į duris? Paskui mokytoja kalbėjosi su mokiniais apie dvasines vertybes, kodėl reikia užjaust kitą žmogų, suteikti prieglobstį ir dalintis tuo, ką turi. Išsiaiškinta , kad draugystė tiesia tiltus tarp žmonių ir tarp šalių. Pamokos pabaigoje mokytoja kartu su mokiniais žaidė žaidimą ,, Draugystės voratinklį“.

Tą dieną geografijos mokytojas Robertas Šalna tęsė pažintį su Šiaurės šalimis-vedė atvirą integruotą pamoką  ,,Šiaurės šalių salų geografija“. Ji buvo skirta 7-9 klasių mokiniams. Mokytojas pristatė keturias labiausiai žinomas šių šalių salų grupes: Grenlandiją, Farerus, Svalbardą ir Lafotenų salas. Vaizdinių pateikčių bei vaizdo įrašų pagalba buvo pasakojama apie šių salų atšiaurios gamtos stebuklus, sudėtingas klimatines sąlygas, kuriose prisitaikė gyventi žmonės ir gyvūnai. Mokinius labiausiai intrigavo naujai išgirsti įdomūs faktai, tenykščių gyventojų taisyklės bei turistų nufilmuoti ledu kaustomos gamtos vaizdai. Pasakodamas apie Lafotenus, mokytojas rėmėsi asmenine kelionės šiose salose patirtimi bei davė naudingų patarimų apie būtinas atsargumo priemones, lankantis tokio tipo vietovėse.

Tokie netradiciniai renginiai skatina mokytojus bendradarbiauti ir į įvairias veiklas įtraukti kuo daugiau pedagogų,o mokinius paskatino domėtis knygomis, praplėtė akiratį, suteikė gilesnių žinių apie Šiaurės šalis.

Paluknio „Medeinos“ gimnazijos mokytoja  Liudmila Maksimec