Gimnazijoje – 10-asis regioninis diktanto konkursas

1999 metais vasario 21-ąją Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos diena. Paluknio „Medeinos“ gimnazija, minėdama šią dieną, nuo 2009 metų organizuoja regioninį 5-8 klasių mokinių lietuvių kalbos diktanto konkursą „Rašyti taisyklingai lietuviškai – garbinga!“ Šiais metais vykęs konkursas – 10-asis, tad juo siekta paminėti ir 100-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines. Be to, tai ir trečią kartą šalyje organizuojamų Lietuvių kalbos dienų, vykstančių nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios, renginys.

Konkursą organizavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui ir lietuvių kalbos mokytoja Vitalija Dovydėnienė bei lietuvių kalbos mokytoja Liudmila Maksimec. Joms padėjo kitos kalbinio ugdymo metodinės grupės narės – užsienio kalbų mokytojos Rūta Gustienė, Natalija Mikulskienė ir Vaclava Klejevskaja.

Vasario 21 dieną iš pat ryto į konkursą susirinko raštingiausi savo atstovaujamų mokyklų 5-8 klasių mokiniai. Jie buvo suskirstyti į dvi grupes – 5-6 ir 7-8 klasių. Jaunesniųjų mokinių grupei tekstą diktavo Senųjų Trakų pagrindinės mokyklos lituanistė Ernesta Trukšinaitė, vyresniųjų – Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ieva Basevičienė. Kol komisija vertino mokinių darbus, jaunieji lietuvių kalbos puoselėtojai žiūrėjo vaidybinį filmą pagal kūrinį, kuris įtrauktas į lietuvių kalbos ir literatūros 7 klasės programą.

Susumavus rezultatus, paaiškėjo nugalėtojai. Vertinimo komisijos pirmininkė Vitalija Dovydėnienė kartu su Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vita Patinskiene įteikė diplomus geriausiems. Tarp jų – ir mūsų gimnazijos mokinės. Tai Kasija Karčmit (tarp penktokų – III vieta) ir Julija Proškina (tarp aštuntokų – I vieta). Mokiniai, kurie neužėmė prizinių vietų, už aktyvų dalyvavimą konkurse Lietuvos 100-ečio proga apdovanoti padėkos raštais.

Apibendrinant konkurso rezultatus pasidžiaugta, kad dar turime išties raštingų mokinių, jais galime džiaugtis ir tikėti, kad auganti karta rūpinsis lietuvių kalba, nepraras noro ją gerbti ir puoselėti. Juk gimtosios kalbos svarbą dar XVI a. pabrėžė vienas pirmųjų lietuvių raštijos kūrėjų, humanistas Mikalojus Daukša: „Gimtoji kalba yra bendrosios meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas“.

Liudmila Maksimec, Vitalija Dovydėnienė,

Paluknio „Medeinos“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos