Pilietiškumo pamoka Valstybės pažinimo centre

Rugpjūčio 23 dieną Paluknio „Medeinos“ gimnazijos mokiniai kartu su mokytoja Liudmila Maksimec ir Paluknio kaimo vyr. bibliotekininke Danute Nekulsian lankėsi Valstybės pažinimo centre.

Centras yra Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos struktūrinis padalinys, pradėjęs veikti 2016 – taisiais metais. Nuolatinę Valstybės pažinimo centro ekspoziciją sudaro kelios sekcijos – „Laisvė dalyvauti“, ,,Laisvė susitarti“, „Laisvė pažinti ir būti savimi“, „Laisvė spręsti ir veikti“, „Laisvė bendradarbiauti“. Šiose ekspozicijose galima susipažinti su esminiais valstybės elementais : teritorija, gyventojais, valstybės institucijomis ir jų funkcijomis, sužinoti, kaip veikia valstybės aparatas, koks mūsų, kaip piliečių, vaidmuo valstybės gyvenime. Svarbiausias šio centro tikslas yra edukacija, todėl edukaciniai užsiėmimai čia vyksta labai šiuolaikiškai, kūrybiškai ir interaktyviai.

Apie tai, jog Valstybės pažinimo centras – saugomas objektas, mokiniai suprato vos pravėrę jo duris. Apsaugos darbuotojai atliko jiems įprastą procedūrą: patikrino asmens  dokumentus ir kuprines, o tai sukėlė dar didesnį mokinių smalsumą. Centre mus pasitiko jaunatviški ir labai malonūs darbuotojai, kurie  įteikė planšetinius kompiuterius – interaktyvius gidus. Juk informacija centre yra užkoduota tam tikromis piktogramomis ir tik  jas nuskaičius kompiuteriu, galima buvo išsamiau pasiskaityti, pamatyti  nuotraukas apie įvairius dalykus, susijusius su Lietuva. Mūsų edukacinės pamokos vadovas Mantas Kuizinas  suskirstė mokinius į tris komandas ir pradėjo užsiėmimą pateikdamas kryžiažodį. Mokiniai turėjo surasti dešimt žodžių, susijusių su valstybe, paskui juos pakomentuot bei  paaiškinti sąvokas. Mantas dar labiau sudomino mokinius – pademonstravo tris filmukus, po kurių   visi ilgai ir aktyviai diskutavome apie  valstybės piliečų pareigas ir teises.

Po  diskusijos, kurios metu visi  dar labiau įsitikinome, jog mes, piliečiai, turime ne tik tam tikrų teisių, bet ir pareigų, be to tik nuo mūsų sąmoningumo, aktyvumo ir pilietiškumo, priklausys, kokioje visuomenėje mes gyvensime ir kokią Lietuvą kursime, kokios vertybės bus saugomos ir įgyvendinamos. Supratome, kaip svarbu būti  pilietiškais – juk tik dėl pilietiškų gyventojų apie 1989 metais rugpjūčio 23 d. vykusią  akciją „Baltijos kelias“ išgirdo visas pasaulis. Tuomet 2 milijonus žmonių sujungusi rankų grandinė nusidriekė per  Lietuvą, Latviją ir Estiją. Stovėjusieji šiame kelyje demonstravo taikų ryžtą būti nepriklausomi, trys tautos parodė tarpusavio supratimą ir vienybę. Suvokėme, kaip svarbu gyventi laisvoje valstybėje, o laisvė žmogų įpareigoja elgtis pilietiškai.

Padėkoję centro darbuotojams, kupini įspūdžių grįžome namo.

Liudmila Maksimec, Paluknio ,,Medeinos“ gimnazijos mokytoja.