Šiaurės šalių bibliotekų savaitė gimnazijoje

Šiais metais Šiaurės šalių bibliotekų savaitė švenčia dvidešimtmetį, todėl Asociacija „Norden“ vėl pakvietė bibliotekas bei mokyklas leistis į įvairias literatūrines patirtis. Ta proga Paluknio „Medeinos“ gimnazijoje organizuota nemažai renginių.

bibl1Lapkričio 14 dieną vyko skaitymas balsu vaikams „Auštant“. Devintą valandą ryto priešmokyklinės grupės vaikučius ir 1-5 klasių mokinius aplankė Pepės kostiumais apsirengusios I G klasės mokinės Justina Lėliūtė, Agota Dėmenytė, Erika Stankevič, Skaidrė Dambrauskaitė, Silvija Valiangaitė. Jos žvakių šviesoje skaitė ištraukas apie žinomos švedų autorės A. Lindgren veikėjos Pepės nuotykius mokykloje. Mažieji klausytojai labai džiaugėsi, kad galėjo susipažinti su Pepe. Jie sužinojo, kad ši išdykusi mergaitė atvažiavo iš Padaužų kaimo, nes labai norėjo gauti Kalėdų atostogų. Renginio dalyviai kartu su Pepe ne tik išgirdo naudingos informacijos apie A. Lindgren, bet ir žaidė įvairius žaidimus, aktyviai dalyvavo apklausoje bei pažadėjo patys perskaityti visus pamėgtos herojės nuotykius. Na, o labiausiai mažieji klausytojai nudžiugo, kai  Pepė pradėjo traukti iš lagamino saldainius. Nuotaikingus Pepės kostiumus mergaitėms susikurti padėjo technologijų mokytoja Vida Lapėnienė, o organizuoti ir vesti pamokas – lietuvių kalbos mokytoja Liudmila Maksimec.Šeštokės Diana Mickevič ir Glorija Daukševičiūtė vedė pamokas 2 ir 3 klasių mokiniams, aštuntokės Kamilė Kraulaidytė ir Auksė Aliukonytė – priešmokyklinės ugdymo grupės bei 1 klasės mokiniams, aštuntokės Gabija  Perstiniavičiūtė ir Auksė Aliukonytė – 4 klasės mokiniams. Veiklos pamokose buvo integruotos. Nuo pirmadienio iki penktadienio su pradinių klasių mokinukais mergaitės leidosi į kelionę margaspalviais pasakų labirintais: stabtelėdamos, kad perskaitytų pasakų ištraukas, pritaikytų tinkamas patarles, išsiaiškintų, koks matas yra colis, pažiūrėtų animacinį filmuką „Mergaitė su degtukais“, sukurtą H. K. Anderseno pasakos motyvais.

netr12Priešmokyklinės ugdymo grupės vaikams aštuntokės Kamilė ir Auksė sekė gerai žinomą pasaką „Ropė“. Išklausę pasaką, mažieji, suskirstyti grupelėmis, labai noriai spalvino paveikslėlius ir dėliojo juos pagal įvykių nuoseklumą. Net nekilo abejonių, kad veikla mažiesiems ugdytiniams patiko. 1-4 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo viktorinoje „Skaitau knygas”, puikiai vardijo pasakų pavadinimus, geruosius ir bloguosius veikėjus, kūrinius, kuriuos parašė žinomi autoriai. Viktorinos klausimai buvo sudaryti remiantis populiariausiomis, dažniausiai skaitomomis vaikiškomis pasakų knygelėmis. Mokiniai nesunkiai įvardijo pasaką, kurioje yra piešiamas patyčių vaizdas, puikiai atspėjo, kurių pasakų ištraukos buvo skaitomos. 3-4 klasių mokiniai taip pat buvo pakviesti spręsti kryžiažodžių apie knygas, jų veikėjus, autorius. Čia reikėjo iššifruoti paslėptą knygos pavadinimą ar veikėją, sudėlioti eiliuotą pasaką, prisiminti, koks rašytojas ir kokią knygą parašė.

Pamokų pabaigoje mokiniams buvo įteiktos padėkos. Vaikų teigimu, netradicinės pamokos buvo labai įdomios, o jiems pateiktos užduotys ir klausimai netikėti, bet nesunkiai įveikiami. Stebint vaikų dalyvavimą netradicinėse pamokose, buvo džiugu matyti jų smalsias akis, išgirsti įvairiausių netikėtų klausimų, svarstymų. Aštuntokes Auksę, Gabiją ir Kamilę ruošusi lietuvių kalbos mokytoja Daiva Daukševičienė džiaugėsi savo ugdytinių sėkme.

bibl4Atviroje geografijos pamokoje ,,Šiaurės šalių įdomybės“, vykusioje lapkričio 15 dieną, mokytojas Robertas Šalna pristatė penkias Šiaurės Europos šalis. 5-8 klasių mokiniai girdėjo pasakojimus ir stebėjo įdomią vaizdinę medžiagą apie tų šalių gamtą, gyventojus, tradicijas, šventes, ekonomiką, nacionalinius patiekalus ir įvairias kitas įdomybes. Labiausiai mokinius sudomino švedų nacionalinis delikatesas – pūdyta Baltijos jūros silkė. Ši statinėse rauginama ir skardinėse parduodama žuvis yra tikras skonio išbandymas tiek užsieniečiui, tiek pačiam švedui. Dėl itin aitraus kvapo tokia žuvis sukelia įvairių organizmo reakcijų ir gali būti atidaroma tik lauke, o bent kąsnelio prarijimas yra dažnas lažybų objektas!

Lapkričio 17-ąją pamoką-paskaitą 5-8 klasių mokiniams vedė II G klasės mokinės Gabrielė Lėliūtė, Justina Ramaneckaitė, Dovilė Matuizo, Karolina Palionytė. Merginos ne tik papasakojo apie žymius, klasikais tapusius  Šiaurės šalių autorius, bet ir pristatė savarankiškai perskaitytas šiuolaikinių skandinavų rašytojų knygas. Dovilė ir Karolina sudomino klausytojus norvegų rašytojo Jo Nesbo detektyvais, ypač kūriniu „Pentograma“. Šia autoriaus knyga susidomėjo ir paskaitos klausęsi mokytojai. Dar labiau žiūrovus nustebino autoriaus biografija. Mokiniai sužinojo, jog Jo Nesbo yra ne tik detektyvų autorius, bet ir muzikantas, vaikystėje svajojęs tapti futbolininku. Įpusėjus pamokai, Gabrielė organizavo trumpą žaidimą, kuris skatino mokinių dėmesį. Užsiėmimo pabaigoje visų laukė smagus žinių patikrinimas. Mokiniai ir mokytojai aktyviai atsakinėjo į merginų pateiktus klausimus, teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti saldžiais prizais. Paskaitoje dalyvavusios mokytojos Rūta Gustienė, Vitalija Dovydėnienė, Natalija Pumputytė bei mokines rengusi lituanistė Liudmila Maksimec džiaugėsi, jog merginos ir pačios daug skaito, ir sugeba sudominti klausytojus.

Lapkričio 18 dieną dailės pamokose 5-8 klasių mokiniai kūrė knygų skirtukus, skirtus Šiaurės šalių bibliotekų metams paminėti. Mokiniai piešė pamėgtus Tuvės Janson, Hanso Kristijano Anderseno, Astridos Lindgren knygų „Trolių Mumių nuotykiai“, „Mažylis ir Karlsonas“, „Pepė ilgakojinė“, „Undinėlė, „Mergaitė su degtukais, „Laukinės gulbės“, „Bjaurusis ančiukas“ personažus. Sukurtais knygų skirtukais buvo paįvairinta parodėlė prie gimnazijos bibliotekos. Neklaužadą Pepę, padedami mokytojos Linos Ganevičienės, piešė ir pradinių klasių mokiniai.

Daug gražių emocijų per šiuos renginius patyrė mokiniai, draugiškai ieškodami atsakymų, prisimindami skaitytas ir girdėtas pasakas bei jų personažus, džiaugdamiesi savo ir draugų sėkme! Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui Vitalijos Dovydėnienės, tokios netradicinės veiklos skatina mokytojus bendradarbiauti, tad pagirtina bibliotekos vedėjos Vidos Lapėnienės ir lietuvių kalbos mokytojos Liudmilos Maksimec iniciatyva į įvairias veiklas įtraukti kuo daugiau mokytojų. Netradicinės integruotos pamokos paskatino mokinius domėtis knygomis, praplėtė akiratį, suteikė gilesnių žinių apie Šiaurės šalis.

Liudmila Maksimec ir Daiva Daukševičienė, lietuvių kalbos mokytojos

bibl2bibl3netr5netr7