Šiaurės šalių bibliotekų savaitė ,,Medeinos“ gimnazijoje

Lapkričio 13–19 d.  Lietuvoje vyko dvidešimt pirmoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Šių metų tema-Šiaurės salos, todėl jaunimas ir suaugusieji galėjo pakeliauti po salas  Šiaurės šalyse bei leistis į įvairias literatūrines patirtis. Ta proga Paluknio „Medeinos“ gimnazijoje organizuota nemažai renginių.

Lapkričio 13 dieną vyko skaitymas balsu vaikams „Auštant“. Devintą valandą ryto pradinių klasių   mokinius aplankė piratų  kostiumais apsirengusios II G klasės mokinės Justina Lėliūtė, Agota Dėmenytė, Erika Stankevič ir 8 klasės mokinė Eva Vitkovska. Jos žvakių šviesoje skaitė ištraukas iš suomių autoriaus  Mauri Kunno knygos ,,Lobių sala“. Mažieji klausytojai labai džiaugėsi, kad galėjo susipažinti su piratais. Jie išgirdo istoriją apie berniuką Džimį, radusį paslaptingą lobių žemėlapį ir išvykusį į nežinomą salą.Su  žemėlapiu rankose mažasis Džimis ir laivo įgula išplaukė ieškoti vietos, kur paslėptas lobis, tačiau laive jų tykojo gobšūs piratai, kurie nė nesiruošė dalintis būsimais turtais. Paskui merginos padalino mažiesiems klausytojams žemėlapius ir visi kartu ieškojo paslėptų lobių gimnazijos patalpose. Suradę lobį mokinukai labai džiaugėsi, nes pasirodo, kad paslėptas lobis buvo saldainiai! Renginio dalyviai kartu su piratais ne tik išgirdo naudingos informacijos apie Maurį Kunną, bet ir žaidė įvairius žaidimus, aktyviai dalyvavo apklausoje bei pažadėjo patys perskaityti visą istoriją apie mažąjį Džimį ir piratus. Nuotaikingus piratų kostiumus susikurti, organizuoti ir vesti inscenizuotą užsiėmimą mergaitėms padėjo technologijų mokytoja Vida Lapėnienė.

Lapkričio 14 dieną, geografijos mokytojas Robertas Šalna vedė paskaitą ,,Kalėdų Senelio gimtinė“, kurioje 5-6 klasių moksleiviams pristatė šiauriausią Suomijos-Laplandijos regioną. Mokiniai klausėsi pasakojimo, žiūrėjo vaizdinę medžiagą apie įstabią šio regiono gamtą, gyvūnus, unikalią čia gyvenančią samių-lapių tautelę. Mokytojas papasakojo apie poliarinių dienų ir naktų reiškinį, šiaurės pašvaistę, tačiau bene įdomiausias vaikams patikęs pasakojimas-apie Laplandijoje gyvenantį Kalėdų Senelį-Joulopukį ir jo Kalėdinį kaimelį. Juk jis vienintelis oficialus Kalėdų Senelis, kurio pasižiūrėti plūsta vaikai iš viso pasaulio. Keletas susidomėjusių klausytojų netgi užsirašė jo būstinės adresą, kad galėtų parašyti laišką tikėdami, jog Kalėdų Senelis išpildys vaikų norus.

Šiemet minimos Suomijos 100-osios nepriklausomybės metinės. Šia proga Šiaurės bibliotekų savaitė išskirtinį dėmesį skyrė suomių literatūrai. Na, o ,,Medeinos“ gimnazijos mokytojos Liudmila Maksimec ir Vida Lapėniene lapkričio 15 dieną organizavo išvyką į Vilnių, Suomijos ambasadą. Ten I-IV G klasių mokiniams Suomijos ambasadoriaus patarėja Maria Agren pasakojo apie šalies tradicijas, ekonomiką, nacionalinius patiekalus, šiuolaikinę literatūrą ir įvairias kitas įdomybes. Labiausiai mokinius sudomino informacija apie Suomijos švietimą, kuris pripažintas geriausiu Europoje. Daug šypsenų sukėlė istorinis faktas, jog seniau Suomijoje buvo leidžiama tuoktis tik tuomet, kai jaunieji išmokdavę gerai skaityti. Po paskaitos vyko šiltas bendravimas prie arbatos puodelio, vaišinomės suomiškais saldainiais. Pasveikinti medeiniečius buvo užsukęs Suomijos ambasadorius Lietuvoje Christer Michelsson. Susikalbėti padėjo ambasados asistentė spaudai ir kultūrai Rytė Baublytė-Savaja. Vėliau mokytojos įteikė ambasados darbuotojoms mokinių pagamintus suvenyrus. Maria Agren padovanojo   šiuolaikinių suomių autorių knygų, kuriomis papildėme gimnazijos biblioteką. Išmokę keletą suomių kalbos žodžių, atsisveikinome ir kupini įspūdžių grįžome į gimnaziją.

Lapkričio 17-ąją tęsėme pažintį su Šiaurės šalimis. Tą dieną geografijos mokytojas Robertas Šalna vedė antrąją paskaitą ,,Linksmi pasakojimai apie Suomiją ir suomius“. Ji buvo skirta 5-8 klasių mokiniams. Paskaitos metu auditorijoje aidėjo juokas, nes buvo pasakojama apie savitą suomių mentalitetą, vyrų ir moterų elgesio ypatumus, suomiškas šventes, sportą, sunkiai užsieniečiams išmokstamą jų kalbą bei laisvalaikio leidimo būdą. Klausytojams patiko mokytojo pasakojimas ir demonstruota vaizdinė medžiaga apie žmonų nešimo varžybas. Dalis paskaitos buvo paremta paties mokytojo Roberto Šalnos pasakojimais ir išgyvenimais, kuriam tekę ne kartą keliauti šioje įdomioje šalyje. Paskaitos metu mokiniai aktyviai atsakinėjo į mokytojo pateiktus intriguojančius klausimus, o dalyvavusios mokytojos  Vitalija Dovydėnienė ir Leonora Daugudienė džiaugėsi mokinių aktyvumu.

Daug gražių emocijų per šiuos renginius patyrė mokiniai, draugiškai ieškodami atsakymų, prisimindami skaitytas ir girdėtas pasakas bei jų personažus, džiaugdamiesi savo ir draugų sėkme! Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui Vitalijos Dovydėnienės, tokios netradicinės veiklos skatina mokytojus bendradarbiauti, tad pagirtina bibliotekos vedėjos Vidos Lapėnienės ir lietuvių kalbos mokytojos Liudmilos Maksimec iniciatyva į įvairias veiklas įtraukti kuo daugiau mokytojų. Netradiciniai integruoti renginiai paskatino mokinius domėtis knygomis, praplėtė akiratį, suteikė gilesnių žinių apie Šiaurės šalis.

Paluknio ,,Medeinos“ gimnazijos mokytoja Liudmila Maksimec