Orientavimosi gamtoje pamoka Pavilnių regioniniame parke

2017-10-24 mūsų gimnazijos 6-8 kl. mokinių grupė kartu su geografijos mokytoju Robertu Šalna vyko į Pavilnių regioninį parką tobulinti orientavimosi įgūdžių.

Pagal VšĮ „Paslaugos gamtai“ projektą šiai edukacijai vadovo gamtininkas Karolis Keturka. Jis ne tik priminė ir parodė, kaip reikia naudotis kompasu, bet ir papasakojo bei vaizdinėmis priemonėmis pademonstravo daugybę kitų orientavimosi gamtoje ir mieste būdų: pagal medžių kamienus, skruzdėlynus, laikrodį, stulpą su šešėliu, pagal žvaigždes, mėnulį ir t. t. Mokytasi buitinėmis sąlygomis pasigaminti kompasą, tyrinėti gyvūnų pėdsakus.

Bene įdomiausia mokiniams tekusi užduotis – pagal žemėlapius patiems, be gamtininko ir geografijos mokytojo pagalbos, susiorientuoti vietovėje, rasti įspūdingą griovą ir gyvenvietę miške. Aktyviai skaičiuodami žingsnius, sukiodami kompasą ir tyrinėdami žemėlapį, nors truputį ir nuklydę į šalį, mokiniai vis dėlto įveikė užduotį – susiorientavo ir rado reikiamus taškus.

Išvykos metu palukniečiai ne tik patobulino orientavimosi gamtoje įgūdžius, pagilino geografines žinias, bet ir susipažino su lankomiausiu Pavilnių regioninio parko objektu – Pūčkorių atodanga. Ši ledynmečio metu susiformavusi įspūdinga atodanga yra aukščiausia Lietuvoje. Vilnelės upės skardis virš vagos stūkso net 65 metrų aukštyje.

Pavilnių regioniniame parke vykęs užsiėmimas – dar viena veikla iš gimnazijos pasirinktų 6 edukacinių programų pagal Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projektą „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“. Šiuo metu, be užsiėmimo „Orientavimasis gamtoje“, įgyvendintos dar trys projekto veiklos – kultūrinės-meninės krypties programos „Kuršmarių vėtrungės”, „Teatras kitaip“ ir gamtinės-ekologinės krypties programa „Pažink pelkę“.

Robertas Šalna, geografijos mokytojas