Apibendrintas vertimų konkursas

Spalio 26 d. gimnazijos anglų kalbos kabinete įvyko publicistinio teksto „Paluknys – patrauklus miestelis“ vertimų konkurso į rusų, anglų, prancūzų kalbas apibendrinimo renginys. Vertimus 8, I-IV G kl. mokiniai atliko rugsėjo pabaigoje – tarptautinių Europos kalbų ir Vertėjų dienų proga. Apibendrinimo renginyje gimnazistai skaitė išversto teksto ištraukas anglų ir rusų kalbomis, kartu demonstravo skaidres su tekste minimų Paluknio objektų – Luknos upės, bažnyčios, girininkijos, seniūnijos, mokyklų, bibliotekos, ambulatorijos ir kitų, nuotraukomis.

Gimnazijos direktorius Vytautas Gustas, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vitalija Dovydėnienė, kalbinio ugdymo metodinės grupės narės Rūta Gustienė, Natalija Mikulskienė, Vaclava Klejevskaja mokiniams įteikė padėkas ir prizus už geriausiai, tiksliausiai, tvarkingiausiai ir kūrybiškiausiai atliktus vertimus.

Renginio pabaigoje akcentuota, jog įgyvendintos veiklos skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui – juk meilė ir pagarba Tėvynei prasideda nuo gimtojo krašto pažinimo.

Rūta Gustienė, anglų kalbos mokytoja

Tęsiant gamtamokslinį pradinių klasių projektą „Žaliosios pamokos“

Spalio 24 d. pradinio ugdymo mokytojos Irma Jakavičienė ir Laima Samosionokienė grupę 3-4 kl. mokinių lydėjo į Laimos ir Kosto Mačionių sodybą „Grikucis“, esančią Varėnos rajono Pamerkių kaime. Sodyboje vykęs edukacinis užsiėmimas „Grikio kelias nuo sėjos iki pietų stalo“ – antroji gimnazijos pradinių klasių gamtamokslinio projekto „Žaliosios pamokos“ veikla.

Kad vaikai įgytų daugiau patirties ir įspūdžių, į sodybą „Grikucis“ keliauta netradiciškai – traukiniu iš Vilniaus Marcinkonių kryptimi. Prieš išvykstant į vaizdingąjį Dzūkijos Pamerkių kaimą, spėta apsilankyti ir Vilniaus geležinkelio stotyje esančiame Lietuvos geležinkelių muziejuje. Ten mokiniai susipažino su traukinių atsiradimo istorija, geležinkelininko profesija, apžiūrėjo geležinkelio maketus, sužinojo, kaip reikia elgtis traukinyje ir prie jo.

Vėliau, įsigiję kelionės bilietus, susiradę reikiamą traukinio platformą ir kelią, mokinukai sugužėjo į jaukų traukinį. Prasidėjo kelionė Dzūkijos link. Pro traukinio langus keliauninkai stebėjo besikeičiantį Vilniaus krašto gamtovaizdį, jį lygino su Dzūkijos miškų masyvais, fiksavo vietovių pavadinimus, analizavo Lietuvos geležinkelių žemėlapį.

Pamerkių kaime vaikus pasitiko sodybos „Grikucis“ šeimininkė Laima Mačionienė. Kartu su ja keliaudami link sodybos, pakeliui mokinukai rinko titnagą, klausėsi šmaikščios dzūkiškos tarmės, įveikė parengtas užduotis, mįsles, stebėjo medžius, senojo gatvinio kaimo trobų puošybos elementus. Kol pasiekė sodybą, vaikams per Merkio upę teko persikelti kabančiu tiltu. Tik „išsipurtę“ žodžius „ne“, „nenoriu“, „neskanu“ ir paskambinę varpu-puodu, buvo įleisti į „Grikucio“ karalystę. Kieme buvo užkurtas laužas. Į didelį katilą medeiniečiai „sudėjo“ savo norus ir pradėjo virti sriubą. Kol ji virė, ragauta grikių pyrago su obuolių ir aviečių uogiene, užsigerta grikių žiedų arbata, tuo pačiu metu aiškintasi grikio kelias nuo želmenėlio iki iškulto grūdo.

O po to patys vaikai kibo į darbą. Kad grūdas atsiskirtų nuo šiaudo, kūlė spragilu, vėtė grikius, juos malė senovinėmis girnomis, sijojo miltus, maišė tešlą. Galų gale išsikepė ir grikinių blynų. Šeimininkė Laima, dalindama blynus, kiekvienam vaikui linkėjo „lapės gudrumo“, „voverės vikrumo“ ir kitų panašių vertybių. Pasistiprinę blynais, jaunieji sodybos lankytojai buvo pakviesti prie laužo valgyti „norų sriubos“ su burokėliais ir bulvėmis. Galiausiai atėjo mėgstamiausių žaidimų – futbolo, gaudynių, slėpynių, supimosi sūpynėmis ir didžiųjų muilo burbulų pūtimo – metas.

Išvykos metu kiekvienas mokinukas patyrė pažinimo džiaugsmą, nes turėjo galimybę aktyviai dalyvauti įvairiose veiklose. Tirdami, stebėdami, pažindami ir stengdamiesi suprasti daugelį reiškinių ir procesų, vaikai giliau suvokė žmogaus ir jį supančios gamtos ryšį. Grįždami į Paluknį jau savo mokykliniu autobusu, visi džiaugėsi įdomia nekasdieniškai praleista diena, dalinosi kelionės įspūdžiais.

Laima Samosionokienė ir Irma Jakavičienė, pradinio ugdymo mokytojos