Pažinties su Vilniumi ir STEAM ugdymo diena

Birželio 15 dieną grupė 7–8 kl. moksleivių su pedagogėmis Reda Vasiljeviene ir Raimonda Šiuryte apsilankė Vilniuje. Ten dalyvavo net dviejuose edukaciniuose užsiėmimuose.

Pirmiausia – pažintinėje ekskursijoje „Vilnius tavo kuprinėje“, rengiamoje Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga. Gidės pasakojimai, įvairūs žaidimai, užduotys padėjo artimiau susipažinti su Vilniaus miesto istorija ir dabartimi, suvokti sostinės paveldo svarbą. Suskirstyti į komandas mokiniai ne tik atliko užduotis, bet ir stiprino tarpusavio bendradarbiavimo bei komunikacinius gebėjimus. Geriausiai visas užduotis atlikusi komanda buvo apdovanota sveikuoliškais saldainiais.

Vėliau dalyvauta vaikų edukacijos centre „Mėgintuvėlis LT“ vykusiame užsiėmime „Sėkmingos klaidos“. Jo tikslas – didinti gamtos mokslų populiarumą, leisti mokiniams savarankiškai prisiliesti prie chemijos mokslo, skatinti siekti užsibrėžtų tikslų ir išmokti priimti nesėkmes, kurios kartais gali tapti reikšmingu atradimu.

Centre mokiniai buvo supažindinti su smalsiais, nepaprastai pastabiais mokslininkais, kurių atlikti bandymai netikėtai atvedė juos prie įdomių mokslinių atradimų. Ne vienas jų įrodė, kad kelyje į didžius atradimus svarbūs yra atsitiktinumai. Tarp tokių mokslininkų – žymūs atradėjai Charlesas Thilorieris, Johnas Pembertonas, Viljamas Perkinas ir kt. Išklausę pasakojimo, mokiniai vėliau patys atliko eksperimentus su sausu ledu. Drąsiausi savo delnuose uždegė ir trumpam palaikė ugnį, bandė paliesti sausą ledą, kurio temperatūra siekė 80 laipsnių šalčio. Paragauta skystu azotu užšaldytų spragėsių.

Medeiniečių eksperimentai ir patirtas pažinimo džiaugsmas centre „Mėgintuvėlis LT“ – puikus STEAM ugdymo pavyzdys.

Chemijos mokytoja Raimonda Šiurytė ir logopedė-spec. pedagogė Reda Vasiljevienė

Medeiniečiai Energetikos ir technikos muziejuje

Birželio 16 d. mokytojos  Leonoros Daugudienės iniciatyva penktokai ir ketvertas I–II G kl. mokinių nuvyko į Vilniuje esantį Energetikos ir technikos muziejų. Tai buvo integruota etikos (įtvirtinti bendravimo įgūdžiai naujose erdvėse), žmogaus saugos (praktiškai taikytas saugaus eismo kursas) ir istorijos (susipažinta su sostinės materialiosios kultūros istorija, unikaliu industriniu paveldu) pamoka.

Mokiniai sužinojo, kad  nuo 1863 m. Vilniaus miesto gatves apšvietė žibaliniai ir dujiniai gatvių žibintai, kuriems dujos buvo gaminamos šiandienio Operos ir baleto teatro vietoje buvusiame dujų fabrike, valdytame Vokietijos bendrovės. 1903 m. paleista Vilniaus miesto elektrinė veikė iki 1998 m., o 2003 m. istorinėse jos patalpose įsikūrė viešoji įstaiga Lietuvos energetikos muziejus. 2008 m. muziejui suteiktas Energetikos ir technikos muziejaus vardas.

Medeiniečiai turėjo galimybę susipažinti su tuometiniu Vilniaus miesto planu, autentiška dar neseniai veikusios elektrinės įranga, elektrinės valdymo simuliatoriumi, pasivaikščioti tarp garo katilų, turbinų, generatorių, kondensatorių ir sudėtingų vamzdynų.

Be to, mokiniai apžiūrėjo ir Vilniaus pramonę nuo pat miesto įkūrimo iki šių dienų  atspindinčius eksponatus, susipažino su Vilniuje plėtotomis technologijomis ir čia gamintais daiktais nuo pirmųjų radijo imtuvų, televizorių, dviračių iki 3D spausdintuvų. Mokiniai turėjo galimybę netgi pabuvoti tipiniame XX a. 7 dešimtmečio lietuvio naujakurio būste – chruščiovkėje.

Leonora Daugudienė, 5 klasės vadovė