Minėjome Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną

Kasmet gegužės 7-ąją minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam lietuviui primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Šios reikšmingos dienos proga bibliotekos vedėja Vida Lapėnienė organizavo vaidybinio filmo „Knygnešys“ (2011 m., režisierius Jonas Trukanas) peržiūrą ir aptarimą. Renginyje dalyvavo 5-8 klasių mokiniai ir mokytoja Natalija Mikulskienė.

Prabėgus metams po nesėkmingo 1863-iųjų sukilimo, buvo uždraustas lietuviškas raštas, tačiau represijos susilaukė netikėto atsako – visoje Lietuvoje veikė slaptos mokyklos, o lyg iš niekur atsiradę knygnešiai pradėjo platinti lietuviškas knygas. Filme „Knygnešys“ pasakojama istorija, kuri nutiko 1869 m. Lietuvoje.

Mokiniai susidomėję žiūrėjo filmą, kurio abu pagrindiniai veikėjai buvo įsimintini. Jurgis – alkoholyje ir fantazijose paskendęs bailus žmogus, postringaujantis apie trečią sukilimą, kovą už lietuvybę ginklu, bet taip ir liekantis prie tuštėjančio degtinės butelio, ir Mažvydas – knygnešys, nešantis knygas vyskupui M. Valančiui. Spalvingas 19 a. Lietuvos kaimas ir jo žmonės, nuotykiai ir juokingos situacijos, pavojai ir sunkūs pasirinkimai – tai aplinkybės, kuriose atsiduria Jurgis, susipažinęs su knygnešiu Mažvydu. Šių visiškai skirtingų žmonių gyvenimai persipina ir lieka tik tai, kas svarbiausia – sąžinė, garbė ir pareiga.

Po filmo peržiūros kalbėtasi apie tikrąsias žmogiškąsias vertybes, unikalią knygnešio profesiją, egzistavusią tik Lietuvoje ir atlikusią ypatingą vaidmenį Lietuvos istorijoje. Juk per 40 spaudos draudimo metų, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių, lietuviškoji spauda plito būtent knygnešių dėka.

Vida Lapėnienė, bibliotekos vedėja,                                                                                         Natalija Mikulskienė, 8 klasės vadovė